Priserna på bostadsrätter har gått upp i Norrbottens län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 6 procent.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

Även i hela Sverige ökar priserna på bostadsrätter.
I hela riket noterades en prisuppgång på 1 procent.

Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter stiger i 69 av landets kommuner, medan de sjunker i 41 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar).
Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Sammanlagt såldes 267 bostadsrätter i Norrbottens län mellan januari och mars till ett genomsnittligt pris på 1,4 miljoner kronor. I fjol gjordes 214 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 25 957 bostadsrätter för i snitt 2,9 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Norrbottens län

Priserna på villor sjunker något

Villapriserna har gått ner i Norrbottens län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 1 procent.

I hela Sverige däremot ökar villapriserna.
I hela riket noterades en prisuppgång på 1 procent.

Graf: Prisutveckling för villor i Norrbottens län

Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor stiger i 78 av landets kommuner, medan de sjunker i 46 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar).
Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Norrbotten stiger priserna på villor i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling).
Störst var ökningen i Piteå där priserna steg med 3 procent. I Boden däremot sjönk priserna med 9 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i elva av länets 14 kommuner.

Sammanlagt såldes 257 villor i Norrbottens län mellan januari och mars till ett genomsnittligt pris på 2,1 miljoner kronor. I fjol gjordes 217 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 11 152 villor för i snitt 3,8 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Norrbottens län

Priserna på fritidshus sjunker betydligt

Priserna på fritidshus har gått ner i Norrbottens län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en nedgång med 12 procent.

Även i hela Sverige sjunker priserna på fritidshus.
I hela riket noterades en prisnedgång på 5 procent.

Graf: Prisutveckling för fritidshus i Norrbottens län

Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på fritidshus sjunker i 32 av landets kommuner, medan de stiger i bara fyra (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar).
Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Sammanlagt såldes åtta fritidshus i Norrbottens län mellan januari och mars till ett genomsnittligt pris på 1,0 miljon kronor. I fjol gjordes sex affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 526 fritidshus för i snitt 2,5 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Norrbottens län

Tabeller

Försäljningar av villor i Norrbottens län
Kommun Prisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) Medelpris (kr)
Arjeplog   4 1,8 miljoner
Arvidsjaur   7 0,9 miljoner
Boden −9 %  35 1,6 miljoner
Gällivare   16 2,5 miljoner
Haparanda   6 1,9 miljoner
Jokkmokk   5 0,7 miljoner
Kalix   14 0,7 miljoner
Kiruna   22 2,4 miljoner
Luleå +1 %  69 3,2 miljoner
Pajala   4 0,6 miljoner
Piteå +3 %  58 2,2 miljoner
Älvsbyn   13 0,7 miljoner
Överkalix   0
Övertorneå   4 0,5 miljoner

Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Försäljningar av bostadsrätter i Norrbottens län

Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Försäljningar av fritidshus i Norrbottens län

Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Boden)
———————————————————–

newsworthyboden