När besökarna recenserar landets campingar på Google maps får Laxede camping ett gott betyg. Här är Bodens hela topplista.
Det finns uppemot tusen campingplatser i Sverige. Vi har samlat in recensionsdata från Google maps för att ta reda på vilka som är mest omtyckta.
I Bodens kommun har Laxede camping ett snittbetyg på 4,3 av 5 i webbrecensioner på Google maps (baserat på 131 omdömen). Det är ett bra betyg – bättre än 74 procent av alla campingar i Sverige. Rikssnittet ligger på 4,2 av 5.
Källa: Google maps. Endast campingar med minst 30 omdömen ingår.
Betygsskalan på Google maps går från 0 till 5, men i praktiken ligger merparten av alla campingar över 4,0 i snittbetyg. Om en anläggning får ner mot 3,5 i betyg bör varningsklockorna ringa.
Samtidigt ska betygen läsas med viss försiktighet. Vissa anläggningar består av både restaurang, badplats och hotell. Själva campingen är bara en del av recensionerna. Och ibland bygger ett svagt helhetsbetyg på dåliga recensioner som gjorts för flera år sedan.
Rankar vi campingarna i Norrbottens län efter betyg ligger Laxede camping på en 13:e plats bland de 45 anläggningar som har minst 30 recensioner. Långforsen Glamping i Haparanda är etta i länet med det näst högsta betyget i hela landet.
Källa: Google maps. Endast campingar med minst 30 omdömen ingår.
I landet som helhet är det Ammeråns fiskecamp i Ragunda, Jämtland som för tredje året i rad får allra högst betyg. Det här är den enda anläggningen som når ett snittbetyg på hela 5,0 poäng. Även Långforsen Glamping i Haparanda och Sjöstjärnans camping i Arvidsjaur tar sig in på topplistan.
| Namn | Kommun | Betyg | Förändring | Antal recensioner | Riksrankning |
|---|---|---|---|---|---|
| Ammeråns fiskecamp | Ragunda | 5,0 | 168 | 1/763 | |
| Offroadcamp | Älvdalen | 4,9 | 326 | 2/763 | |
| Sagaliden | Nordanstig | 4,9 | 233 | 2/763 | |
| Björsarv camping i Svågadalen | Hudiksvall | 4,9 | 103 | 2/763 | |
| Camping Fristad | Torsby | 4,9 | +0,1 | 89 | 2/763 |
| Lapland Adventures | Norsjö | 4,9 | −0,1 | 62 | 2/763 |
| Hälle Fishing camp | Eda | 4,9 | 37 | 2/763 | |
| Långforsen Glamping | Haparanda | 4,9 | 35 | 2/763 | |
| Kolgårdens stugby och camping | Vilhelmina | 4,8 | 1 231 | 9/763 | |
| Hätteboda vildmarkscamping | Tingsryd | 4,8 | 457 | 9/763 | |
| Sjöstjärnans camping | Arvidsjaur | 4,8 | +0,1 | 256 | 9/763 |
| Camping Fredrika-Braber | Åsele | 4,8 | 191 | 9/763 | |
| Galå Fjällgård | Berg | 4,8 | 123 | 9/763 | |
| Ljuvadal camping | Olofström | 4,8 | +0,1 | 121 | 9/763 |
| Emils fiskecamp | Sorsele | 4,8 | 76 | 9/763 | |
| Orrkulla camping | Sorsele | 4,8 | 53 | 9/763 |
Källa: Google maps. Endast campingar med minst 30 omdömen ingår.
Som kartan nedan visar finns det en norrländsk övervikt i campingtoppen. Faktum är att bara 5 av 34 campingar som har minst 4,7 i betyg ligger söder om Värmland.
Årets raket i kartläggningen är Gullmarsbadens camping i Lysekil som i fjol hade hela landets sämsta betyg, vilket fick uppmärksamhet i flera riksmedier och gjorde att Youtube-profilen Mauri Hermundsson besökte anläggningen. Med nya ägare har campingen nu höjt sitt betyg från 2,9 till 3,7. Med tanke på att gamla recensioner fortfarande tynger medeltalet är det en anmärkningsvärd förbättring.
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: Newsworthy (Boden)
———————————————————–

































