Efter valnattens rösträkning är valdeltagandet i riksdagsvalet i Bodens kommun lägre än vid motsvarande tid vid förra valet. Men ännu har inte alla röster räknats.

Nu har alla valdistrikt som räknas på valnatten i Boden rapporterat in sina resultat i riksdagsvalet. Under valnatten har 17 522 röster registrerats i kommunen. Det motsvarar ett valdeltagande på 80,5 procent. Det är en minskning jämfört med valnatten 2022, då motsvarande siffra var 82,5 procent.

Det här är alltså valnattsräkningen, där kommunerna räknar rösterna direkt när vallokalerna stänger. På onsdag räknas sena förtidsröster i de så kallade uppsamlingsdistrikten. Det innebär att valdeltagandet kommer att öka: vid förra valet ökade valdeltagandet med 2,9 procentenheter från valnatten till det slutliga resultatet.

Högst valdeltagande i Bodens kommun noteras i valdistriktet Vittjärv – Norra Bredåker, där 88 procent av rösterna har räknats. I andra änden av skalan – med betydligt fler soffliggare – finns Sveafältet. Där är valdeltagandet 67,9 procent.

16 av 18 valdistrikt i Bodens kommun är jämförbara med förra valet. I Svartbjörsbyn-Skogså och Björknäs ökar valdeltagandet, medan det minskar i 14.

Efter valnatten: Piteå kommun i topp i Norrbotten

I Norrbotten är valdeltagandet lägre än efter valnattsräkningen 2022: 80,1 procent jämfört med 82,0 procent vid förra valet. I Pajala kommun är valdeltagande högre än vid valnattsräkningen 2022, medan 13 kommuner än så länge ligger lägre än sist. Högst valdeltagande noteras i Piteå kommun, 84,9 procent, medan det lägsta finns i Haparanda kommun, 58,8 procent. Detta är dock fortfarande valnattssiffror, valdeltagandet kommer att öka när onsdagsdistrikten räknas.

Valdistriktet med högst valdeltagande i Norrbotten är Hällbacken i Luleå kommun, där 92,7 procent av de röstberättigades röster har räknats. Lägst är det i Haparanda Södra, 52,8 procent.

Här är valdistriktet med högst valdeltagande i riksdagsvalet

I riket som helhet ligger valdeltagandet på 80,3 procent, när uppsamlingsdistrikten återstår att räkna. Det är 1 procentenheter lägre än vid motsvarande tidpunkt vid valet 2022. Tjörn är just nu – efter valnatträkningen – den kommun som har det högsta valdeltagandet i landet, 87,3 procent. Andelen är lägst i Haparanda kommun (58,8 procent).

På valdistriktsnivå har 102 Kyrkbacken i Västerås kommun högst valdeltagande i Sverige, 95 procent. Lägst valdeltagande finns i Väsbyskogen Västra i Upplands Väsby kommun (43,5 procent).

Valdeltagande per valdistrikt i Boden
Valdeltagande Förändring
Vittjärv – Norra Bredåker 88,0 % −0,6
Sävastön 87,7 % −0,4
Sävast 87,2 % −1,6
Svartbjörsbyn-Skogså 87,0 % +0,4
Svartbyn 87,0 % −0,8
Trångfors 86,1 % −2,3
Bodsvedjan – Unbyn 84,5 % −1,6
Heden – Södra Bredåker 83,7 % −2,5
Gunnarsbyn 83,3 % −3,0
Torpgärdan 79,8 % −0,8
Prästholmen 79,0 %
Sanden 77,7 % −4,6
Erikslund- Fagernäs 76,1 % −4,3
Centrum södra 75,9 % −2,8
Centrum norra 74,6 %
Harads 73,8 % −3,2
Björknäs 70,4 % +0,2
Sveafältet 67,9 % −2,9
Valdeltagande i Norrbotten efter valnattsräkningen
Valdeltagande Förändring
Piteå 84,9 % −0,8
Luleå 84,2 % −0,9
Boden 80,5 % −2,0
Älvsbyn 78,9 % −2,0
Arjeplog 78,7 % −0,9
Arvidsjaur 78,7 % −3,6
Kiruna 78,4 % −1,0
Överkalix 76,0 % −4,1
Gällivare 75,8 % −3,3
Jokkmokk 75,1 % −2,0
Kalix 73,8 % −9,0
Pajala 72,5 % +0,3
Övertorneå 66,0 % −0,2
Haparanda 58,8 % −5,4
Valdistrikten med högst valdeltagande i landet
Kommun Valdeltagande Förändring
102 Kyrkbacken Västerås 95,0 % +12,9
Rynninge Örebro 94,7 % +1,8
Trummenäs Karlskrona 94,7 % +0,9
Ältadalen, Södra Hedvigslund Nacka 94,0 % −1,2
Fridhem Gävle 93,6 % +3,1
Ås-Kållerstad Gislaved 93,5 % +2,2
Adolfsberg västra Örebro 93,4 %
Norrlandet-Utvalnäs Gävle 93,3 %
Lekeryd-Järsnäs-Svarttorp Jönköping 93,3 %
Johannelund 4 (Ånestad) Linköping 93,3 % ±0,0
Hjärup Södra Staffanstorp 93,2 % +2,1
Bromma 25 Karsvikshage Stockholm 93,1 % −1,6
Bromma 18 Södra Ängby Stockholm 93,1 % +0,8
Sandared Östra Borås 93,0 % +1,9
Torna Hällestad Lund 92,9 % +2,1
Sunnanå S Skellefteå 92,8 %
Ekerö 10 Sandudden Ekerö 92,8 % +0,5
Berga 5 (Vidingsjö N) Linköping 92,8 % +0,2
Saltvik-Mockebo Oskarshamn 92,8 %
Sofia 10 Vintertullen Stockholm 92,8 %
Valdistrikten med lägst valdeltagande i landet
Kommun Valdeltagande Förändring
Väsbyskogen Västra Upplands Väsby 43,5 % −34,9
Norra Nyberg Järfälla 46,2 % −7,8
Kista 19 Kista Ö Stockholm 46,5 %
Albydalen C/Rotemannen Botkyrka 48,4 % +3,1
Ekerö 5 Närlunda Ekerö 49,1 % −42,0
Spånga 22 Rinkebysvängen Ö Stockholm 50,2 % +8,8
Albyberget V/Tingstorget Botkyrka 51,9 % +3,8
Albydalen Ö Botkyrka 52,3 % +4,3
Grantorp östra Huddinge 52,3 % −0,5
Spånga 12 Nydal Stockholm 52,4 % +2,9
Skärholmen 16 Vårbergs IP Stockholm 52,6 %
Haparanda Södra Haparanda 52,8 % −6,9
Haparanda Norra Haparanda 53,1 % −3,6
Stora Ursvik Forskningsringen Sundbyberg 53,3 %
Nordöstra Göteborg, Lövgärdet C Göteborg 53,7 %
Nordöstra Göteborg, Eriksbo Östra Göteborg 53,8 % +7,4
Hageby Centrum Norrköping 53,9 % +5,2
Södertälje 32 Hovsjö södra Södertälje 54,3 % +7,9
Haninge 33 Jordbro SV Haninge 54,6 % +2,9
Spånga 17 Rinkebysvängen N Stockholm 54,6 % +9,1
Valdistrikten med högst valdeltagande i Norrbotten
Kommun Valdeltagande Förändring
Hällbacken Luleå 92,7 % −0,7
Hammaren Luleå 92,0 % −0,2
Trollstaden Luleå 91,1 % −0,6
Djupviken Södra Piteå 91,0 % +1,8
Jävre Piteå 91,0 % −0,4
Blåsmark Hemmingsmark Piteå 90,2 % −1,1
Sunderbyn Luleå 90,0 % −0,4
Porsöberget Luleå 89,9 % −2,5
Svensbyn Piteå 89,9 % +2,1
Bensbyn-Brändön Luleå 89,8 % −1,1
Valdistrikten med lägst valdeltagande i Norrbotten
Kommun Valdeltagande Förändring
Haparanda Södra Haparanda 52,8 % −6,9
Haparanda Norra Haparanda 53,1 % −3,6
Marielund Haparanda 56,0 % −3,0
Gällivare Norra Gällivare 56,3 % −13,3
Hedenäset Övertorneå 63,5 % −2,7
Övertorneå Övertorneå 64,3 % +1,4
Nikkala Haparanda 65,6 % −10,5
Gällivare Södra Gällivare 65,9 % −8,8
Kalix C Kalix 66,2 % −10,9
Grankullen Haparanda 66,6 % −3,8

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Boden)
———————————————————–

newsworthyboden