Den 26-28 juni är det dags för årets sommarmarknad.

Gällivare Sportklubb (GSK) och Gällivare kommun informerar att årets Sommarmarknad i Gällivare tyvärr ställs in.

Beslutet har fattats av Gällivare Sportklubb utifrån föreningens nuvarande situation och de praktiska förutsättningarna för att genomföra arrangemanget.

– Vi beklagar att vi inte kan genomföra sommarmarknaden i år. Det är ett arrangemang som betyder mycket för både föreningen och många besökare. Vi hoppas kunna återkomma med marknaden framöver och vill rikta ett stort tack till alla medlemmar, samarbetspartners och besökare som stöttat arrangemanget genom åren, säger Erik Jänkänpää, Gällivare Sportklubb.

Efter beskedet från GSK har Gällivare kommun undersökt möjligheterna att hitta en annan arrangör för årets marknad. Några aktörer visade intresse, men med den korta framförhållningen var det inte möjligt att skapa förutsättningar för att genomföra arrangemanget på ett bra sätt i år.

Samtidigt vill vi betona att flera kringarrangemang som redan planerats kommer att genomföras enligt plan. Besökare kan bland annat se fram emot en konsert med Moon Twins samt nyinvigningen av Kulturstigen i Gällivare.

– Även om Sommarmarknaden inte kommer att genomföras i år finns det fortfarande anledning att besöka centrum under vecka 26. Vi är glada över att de planerade kringarrangemangen kan genomföras och hoppas att många tar chansen att bege till centum, säger Daniel Sonntag, eventansvarig på Gällivare kommun.

Gällivare kommun och Gällivare Sportklubb tackar för förståelsen och hoppas kunna välkomna både invånare och besökare till framtida arrangemang i kommunen.

För mer information ta kontakt med:

Erik Jänkänpää
Gällivare Sportklubb

kansliet@gellivaresportklubb.se

 


———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Gällivare kommun
———————————————————–

gallivarenaringsliv