Placeringsmatcher väntar för Damjun
Publicerad: 2024-03-17
I fredagens match mot Brynäs var det Gävle-laget som öppnade starkt och vann den första perioden med 0-2. Andra perioden blev sen mållös och Brynäs gick ifrån till 0-4 i den tredje perioden. Tilde Mattsson gjorde norrbottningarnas enda mål fem minuter före full tid. Men Brynäs kunde sen fastställa slutresultatet till 1-5 i öppen kasse.
Måstematch väntade igår mot Modo, men där var Öviks-laget snäppet vassare. Det blev en tight och målsnål match som slutade 2-0 till Modo där sista målet kom i tom kasse.
Man avslutade helgen genom att besegra Örebro. Det var dock Närke-laget som tog ledningen både med 0-1 och 1-2 men sen vände norrbottningarna på steken. Chloe Berndtsson gjorde 1-1, Tilde Mattsson 2-2, Linnéa Hansson 2-3, Tilde Mattsson 2-4 och Chloe Berndtsson 2-5.
En seger räckte inte för Damjun att ta sig vidare till ett finalspel och nu väntar istället placeringsmatcher.
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: Luleå Hockey
———————————————————–





















